Kolejny sukces nyskiego ultramaratończyka 64-letniego Sanjayi Jaraszka

W dniu 23 czerwca 2023r. odbył się prestiżowy bieg „Sudecka 100”, jest to najbardziej kultowy górski nocny bieg na 100 km i najstarszy ultramaraton w Polsce.
Sanjaya z Nysy, propagator zdrowego stylu życia, wege, zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej M60, a jego rywale zostali mocno pokonani. Uzyskał dużą przewagę, prawie godzinę nad drugim zawodnikiem. Pokonał tą setkę górską z czasem 14 h i 33 min
 
W generalnej klasyfikacji Sanjaya zajął 64 miejsce, dokładnie tyle ile ma lat.
To był bardzo trudny bieg, o czym świadczy ilość zawodników, którym udało się pokonać ten dystans. W zawodach wystartowało 277 biegaczy a zaledwie 138 ukończyło ten ekstremalny bieg, czyli połowa. W tym starcie wzięli udział doświadczeni biegacze, to nie byli ludzie z tzw. „łapanki” albo joggerzy, wiedzieli na co się piszą, a mimo to wykończyły ich bardzo ciężkie warunki pogodowe. Przez 90% biegu padał deszcz, było zimno, ślisko, przewyższenia sięgały 3600 m.
 
Bieganie po górach jest trudne. Dużo zawodników narzekało, natomiast Sanjaya nie miał żadnych dramatów, czy wątpliwości, od samego początku do końca miał pewność, że ukończy ten dystans. Biegł równo i pewnie, w taki sposób żeby nie zrobić sobie żadnej krzywdy, czy kontuzji, a na końcu miał jeszcze dużo zapasów sił.
 
Opolszczanin znowu zachwycił i pokazał mistrzowską klasę, lata lecą a mocy przybywa.
W tym roku 2023 Sanjaya bije swoje rekordy życiowe, jeśli chodzi o ilość startów i udane biegi. Jest to fenomen nawet wśród zaawansowanych zawodników ultra w Polsce i na świecie, bo mało jest takich biegaczy, którzy mogą się pochwalić takim wyczynem żeby w 4 miesiące zaliczyć aż 5 biegów 100 km i dłuższych:
 
1. W marcu ultramarton Zielona Góra 103 km
2. W kwietniu górska setka Petrovicka 4x Kopa w Pokrzywnej
3. W maju Mistrzostwa Polski w biegu 24 h Pabianice 182 km
4. W czerwcu Mistrza Śląska w biegu 12 h Ruda Śląska 113 km
5. I teraz górska Sudecka 100
Każdy z tych biegów zakończył się sukcesem.
 
Po drodze były jeszcze inne starty: w lutym półmaraton górski Bieg Zbója oraz Nowa Ruda 63 km i w marcu Ultra Zadek 57 km.
Sanjaya wyróżnia się tym, że odnosi sukcesy zarówno w biegach po płaskim terenie jak i w zawodach górskich.
 
Ważną rolę na takich ultra biegach odgrywa serwisant, a Sanjaya ma bardzo dobrego serwisanta Ełwita Hajnosa, dwukrotnego mistrza Polski w biegach OCR z przeszkodami. Zatem wspiera go dobry biegacz, który rozumie, co zawodnikowi potrzeba podczas takich zawodów.
 
W tym roku Sanjaya, to ma taką formę, że po takich ultra biegach bardzo szybko się regeneruje, i po 2-3 tygodniach może już startować w kolejnych biegach długodystansowych, a to dobrze rokuje na przyszłość.
Życie to ruch życie to walka, do odważnych i rozumnych świat należy. Takie biegi są ryzykowne, ale jak mówią, kto nie ryzykuje ten szampana nie pije.
 
 
 
 
 
 
Lubię to!
 
 
 
Komentarz
 
 
Udostępnij
 
 
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
× Napisz na WhatsApp JSM